סכרת סוג 2

agla

agla

תקציר אודות סכרת (ויקיפדיה)

סֻכֶּרֶת[1] (בלטיניתDiabetes mellitus) היא מחלה מטבולית המתאפיינת בריכוז גבוה של גלוקוז בדם.

ארגון הבריאות העולמי מכיר בשתי צורות עיקריות של סוכרת: סוכרת מסוג 1 (סווגה בעבר כ”סוכרת התלויה באינסולין” וכ”סוכרת נעורים“) וסוכרת מסוג 2 (סווגה בעבר כ”סוכרת שאיננה תלויה באינסולין”, כוללת את רוב מקרי ה”סוכרת בהיריון[2] וסוכרת של הגיל המבוגר)[3].

כל צורות הסוכרת נגרמות בגלל הפרעה בייצור אינסולין או בפעולתו. בסוכרת מסוג 1, תאי בטא בלבלב לא מייצרים מספיק אינסולין. לעומת זאת, בסוכרת סוג 2 וסוכרת הריונית יש תנגודת אינסולין. תנגודת לאינסולין היא תגובה לא מספקת של תאי הגוף לאינסולין, מצב המתבטא ברגישות פחותה של התאים לאינסולין, בדרך כלל יחד עם ייצור עודף שלו[4].

בסוכרת נפגעת יכולת ההעברה של גלוקוז מהדם והשמירה שלו (בעיקר שמירה כגליקוגן, במאגרים הנמצאים בעיקר בכבד ובשרירים). לכן, החולים בסוכרת סובלים משני מצבי קצה הפוכים: מצב של עודף גלוקוז בדם (היפרגליקמיה), שנוצר לרוב מפעילות לא מספקת של אינסולין אחרי ארוחות, ומצב של מיעוט גלוקוז בדם (היפוגליקמיה) שנוצר לרוב כתוצאה מהזרקה של כמות עודפת של אינסולין או כתוצאה מצום או מאמץ גופני.

בישראל כ-90% מהחולים בסוכרת סובלים מסוכרת מסוג 2 וכ-10% מסוכרת מסוג 1[5], והיא סיבת המוות הרביעית בשכיחותה (2010)[6].

רקע בקצרה (ובהפשטה)

גלוגוז על צורותיו השונות הוא מקור אנרגיה חשוב לבני אדם.

השאיפה היא לייצב את רמת הסוכר לנורמה. נורמה זאת חיונית לתפקוד איברי הגוף (המוח, השרירים וכו’). רמה נמוכה תייצר את ההורמון גלוקגון, אשר מורה לגוף להפריש לדם סוכר. רמה גבוהה של סוכר, תגרום ליצור ההורמון אינסולין. הורמון זה מורה לתאי הגוף לפתוח שעריהם ולספוג את הסוכר.
בסוג 1 – המחלה מולדת ולא נתייחס אליה בערך זה.

בסוג 2 – ישנה הפרעה בתפקוד התקין של האיברים הקשורים בייצוב רמות הסוכר: הלבלב לא מייצר מספיק סוכר או לחלופין הפקודה לא מיושמת ע”י אברי הגוף (במיוחד הכבד והשרירים), שנקרא “תנגודת אינסולין”. סיבות נוספות יכולות להיות נפשיות, תרופות, חוסר איזון של בלוטת התירס ועוד.

מי שרוצה להרחיב: בהומוסטזיס (פעולת יציבה של הגוף) המוח מאבחן את רמות הסוכר בדם ובהתאם נותן “פקודות” לאיברי הגוף. ה”פקודות” (הורמונים) הם חומרים זעירים המופרשים על ידי המערכת האנדוקרינית. ומתורגמים באיברי המטרה לפעילות. לדוגמא איבר המטרה לצורך שחרור סוכר לדם יהיה בעיקר הכבד, בעוד שהאיברי המטרה לקליטה של הסוכר מהדם יהיו השרירים ועוד.

[med_symptoms]

שתף:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תוכן העניינים

On Key

פוסטים משויכים

מה זה אנגיוממזה והקשר למחלת הסרטן

אנגיוגנזה (Angiogenesis, לפי מונחי האקדמיה ללשון העברית: התהוות כלי דם). תהליך טבעי שבו הגוף יוצר כלי דם חדשים. התהליך מתרחש באופן מחזורי אצל נשים בעת המחזור החודשי

כאבי מחזור

רבות סובלות משיבוש החיים הסדירים אחת לחודש, עקב כאבים בבטן התחתונה. הרחם נערך על ידי עיבוי רקמות לקבל הריון וכאשר זה אינו מגיע, ניתנת ההוראה

מגדלים ?
נשמח לשמוע מכם