סכרת סוג 2

תקציר אודות סכרת (ויקיפדיה)

סֻכֶּרֶת[1] (בלטיניתDiabetes mellitus) היא מחלה מטבולית המתאפיינת בריכוז גבוה של גלוקוז בדם.

ארגון הבריאות העולמי מכיר בשתי צורות עיקריות של סוכרת: סוכרת מסוג 1 (סווגה בעבר כ”סוכרת התלויה באינסולין” וכ”סוכרת נעורים“) וסוכרת מסוג 2 (סווגה בעבר כ”סוכרת שאיננה תלויה באינסולין”, כוללת את רוב מקרי ה”סוכרת בהיריון[2] וסוכרת של הגיל המבוגר)[3].

כל צורות הסוכרת נגרמות בגלל הפרעה בייצור אינסולין או בפעולתו. בסוכרת מסוג 1, תאי בטא בלבלב לא מייצרים מספיק אינסולין. לעומת זאת, בסוכרת סוג 2 וסוכרת הריונית יש תנגודת אינסולין. תנגודת לאינסולין היא תגובה לא מספקת של תאי הגוף לאינסולין, מצב המתבטא ברגישות פחותה של התאים לאינסולין, בדרך כלל יחד עם ייצור עודף שלו[4].

בסוכרת נפגעת יכולת ההעברה של גלוקוז מהדם והשמירה שלו (בעיקר שמירה כגליקוגן, במאגרים הנמצאים בעיקר בכבד ובשרירים). לכן, החולים בסוכרת סובלים משני מצבי קצה הפוכים: מצב של עודף גלוקוז בדם (היפרגליקמיה), שנוצר לרוב מפעילות לא מספקת של אינסולין אחרי ארוחות, ומצב של מיעוט גלוקוז בדם (היפוגליקמיה) שנוצר לרוב כתוצאה מהזרקה של כמות עודפת של אינסולין או כתוצאה מצום או מאמץ גופני.

בישראל כ-90% מהחולים בסוכרת סובלים מסוכרת מסוג 2 וכ-10% מסוכרת מסוג 1[5], והיא סיבת המוות הרביעית בשכיחותה (2010)[6].

רקע בקצרה (ובהפשטה)

גלוגוז על צורותיו השונות הוא מקור אנרגיה חשוב לבני אדם.

השאיפה היא לייצב את רמת הסוכר לנורמה. נורמה זאת חיונית לתפקוד איברי הגוף (המוח, השרירים וכו’). רמה נמוכה תייצר את ההורמון גלוקגון, אשר מורה לגוף להפריש לדם סוכר. רמה גבוהה של סוכר, תגרום ליצור ההורמון אינסולין. הורמון זה מורה לתאי הגוף לפתוח שעריהם ולספוג את הסוכר.
בסוג 1 – המחלה מולדת ולא נתייחס אליה בערך זה.

בסוג 2 – ישנה הפרעה בתפקוד התקין של האיברים הקשורים בייצוב רמות הסוכר: הלבלב לא מייצר מספיק סוכר או לחלופין הפקודה לא מיושמת ע”י אברי הגוף (במיוחד הכבד והשרירים), שנקרא “תנגודת אינסולין”. סיבות נוספות יכולות להיות נפשיות, תרופות, חוסר איזון של בלוטת התירס ועוד.

מי שרוצה להרחיב: בהומוסטזיס (פעולת יציבה של הגוף) המוח מאבחן את רמות הסוכר בדם ובהתאם נותן “פקודות” לאיברי הגוף. ה”פקודות” (הורמונים) הם חומרים זעירים המופרשים על ידי המערכת האנדוקרינית. ומתורגמים באיברי המטרה לפעילות. לדוגמא איבר המטרה לצורך שחרור סוכר לדם יהיה בעיקר הכבד, בעוד שהאיברי המטרה לקליטה של הסוכר מהדם יהיו השרירים ועוד.

הטקסט מויקיפדיה מוגש בכפוף ל-cc-by-sa.

פעילויות רפואיות הקשורות

אדפטוגן: ברפואה צמחית פעילות אדפטוגנית היא כזאת המחזקת פעילות פסיולוגית של אברים ומקדם הומאוסטסיס (חזרה למצב יציב).
אימונוסטימולנט: מעורר את המערכת החיסונית.
אפרודיזיאק: הגברה ועוררות חשק מיני.
הגנה על כלי דם
הורדת סוכר
כולגוג: המרצת הפרשת מיץ המרה.
נוגד חמצון: מניעת חמצון, שיכול לגרום רדיקלים חופשיים, שיכולים לפגוע בתאי הגוף.
סדטיבי
סטימולנט
סימפטומים-מחלות
עתיר סיבים

צמחים רלוונטיים

צמחים המכילים חומרים פעילים בעלי הפעילויות הרפואיות הנ"ל:
ויתניה משכרתשכיזנדרהגרגרנית יוונית (חילבה)מלון מרקינמוןמחשבות בעקבות הסגרתקופת הקורונה והשפעותיה - טיפים לחיזוק המערכת החיסונית
אדפטוגן
אפרודיזיאק
הגנה על כלי דם
הורדת סוכר
כולגוג
נוגד חמצון
סטימולנט
סימפטומים-מחלות

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest

מגדלים ?
נשמח לשמוע מכם